Pigmentové skvrny pod kontrolou: Prevence a účinné aktivní látky
Pigmentové skvrny jsou běžným kosmetickým problémem, se kterým se setkává mnoho z nás. Projevují se jako flíčky různých velikostí, které jsou v porovnání se zbytkem kůže o něco tmavší. Pigmentové skvrny jako takové nejsou nebezpečné, ale zejména pro ženy jsou esteticky nevzhlednou záležitostí, hlavně pokud je trápí dlouhodobě a ve větších plochách na obličeji.
Abychom pochopili, jak mít pigmentové skvrny od kontrolou, je potřeba vědět, jak vlastně vznikají a jak lze konkrétní typy hyperpigmentací řešit. V tomto článku se tedy podíváme na hlavní příčiny vzniku pigmentových skvrn a představím vám přírodní řešení, jak se s nimi vypořádat.
Hlavní příčiny vzniku pigmentových skvrn
1. Geneticky podmíněné pihy: Někteří lidé mají genetickou predispozici k tvorbě pih. Tyto malé, hnědé skvrny jsou obvykle neškodné a objevují se hlavně na obličeji, rukou a jiných místech vystavených slunci.
2. Hyperpigmentace vlivem UVA záření: Nadměrné slunění a vystavování pokožky ultrafialovému (UVA) záření může vést k tvorbě tmavých skvrn. Je to z toho důvodu, že sluneční paprsky stimulují produkci melaninu, což je pigment, který způsobuje ztmavnutí kůže.
3. Pozánětlivá hyperpigmentace: Tento typ hyperpigmentace vzniká po zánětu kůže, například po akné, poranění nebo poškození pokožky. Zánět stimuluje produkci melaninu v postižené oblasti, což vede k vzniku tmavších skvrn.
4. Hormonální hyperpigmentace (melasma): Melasma je hormonálně podmíněná hyperpigmentace, která se často objevuje u žen během/po těhotenství nebo při/po užívání hormonální antikoncepce. Typicky se vyskytuje ve větších plochách a to buď na čele nebo nad horním rtem v podobě “pigmentového knírku”. Tento typ hyperpigmentace je obtížnější léčit a vyžaduje speciální péči. Melasma se totiž od běžné hyperpigmenatce liší tím, že je uložena hlouběji v kůži, což znamená, že ji nelze tak snadno odstranit. Čím dříve se ale začne řešit, tím lépe. Základem úspěchu je zvýšená ochrana proti sluníčku a konzistentní používání aktivních látek, jako je vitamín C. Pokud vás melasma trápí dlouhodobě, je vhodné řešit tento problém s dermatologem, který vám může navrhnout vhodné přístrojové ošetření pomocí laseru.
Prevence pigmentových skvrn
V boji proti pigmentovým skvrnám je nejdůležitější PREVENCE- a základem úspěšné prevence je používání ochranných krémů s vysokým ochranným faktorem (SPF). Doporučuji používat krémy s SPF minimálně 30, ideálně 50. Je důležité aplikovat krém pravidelně a opakovaně během dne, zvláště pokud jste vystaveni slunečnímu záření delší dobu. Ochranu proti sluníčku můžete zesílit také tím, že se vyhnete tomu nejsilnějšímu slunečnímu záření v pravé poledne, budete nosit pokrývku hlavy, která “zastíní” i obličej, případně sluneční brýle. Na mém e-shopu najdete řadu pleťových opalovacích krému, které mají čisté a přírodní složení a pomohou vám ve vašem boji s pigmentovými skvrnami.
Přírodní aktivní látky pro redukci pigmentových skvrn
Pokud již pigmentové skvrny máte, je možné je “zesvětlit” pomocí různých aktivních látek. Zde jsou některé z nich, které můžete zařadit do své kosmetické rutiny:
Vitamín C
Tento silný antioxidant pomáhá posilovat pokožku před volnými radikály a snižovat viditelnost pigmentových skvrn. Vitamín C také podporuje tvorbu kolagenu, což zlepšuje celkový vzhled pokožky. V sortimentu mého e-shopu naleznete hned několik produktů, které obsahují vitamín C. Mým tipem je olejové Superbloom noční sérum s vitamínem C, které obsahuje velmi stabilní formu vitamínu C askorbyl palmitát a je vhodný i pro citlivou pleť.
Niacinamid
Tato forma vitamínu B3 je známá svými zklidňujícími a protizánětlivými účinky. Pomáhá snižovat tvorbu melaninu a zlepšuje bariérovou funkci pokožky, čímž snižuje výskyt pigmentových skvrn. Naprostým bestsellerem, který obsahuje právě niacinamid je oceňované LUMI multisérum Naked, které navíc obsahuje i prebiotika a kyselinu hyaluronovou. Toto gelové složení je vhodné pro všechny typy pleti.
Bakuchiol
Tato přírodní alternativa retinolu má vynikající účinky na redukci pigmentových skvrn, ale na rozdíl od retinolu nezpůsobuje podráždění a je vhodný i v těhotenství či při kojení. Bakuchiol stimuluje buněčnou obnovu a zlepšuje strukturu pokožky. Bakuchiol naleznete například v CBD balzámu Pimple stopper nebo ICONIC Well aging denním krému.
Kurkuma
Kurkumin, hlavní aktivní látka v kurkumě, pomáhá snižovat produkci melaninu, čímž zesvětluje tmavé skvrny a nerovnoměrnou pigmentaci. Současně kurkuma poskytuje antioxidační ochranu a chrání tak pokožku před poškozením volnými radikály a přispívá k jejímu mladistvému vzhledu. Díky svým protizánětlivým vlastnostem pomáhá kurkuma zklidňovat podrážděnou pokožku a redukovat zánětlivé procesy spojené s kožními problémy. Tyto skvělé ochranné a antioxidační vlastnosti kurkumy naleznete v Sunberry séru, které obsahuje nejen kurkumu, ale také další aktivní přírodní složky, které pleti pomáhají posilovat její obranyschopnost před Uv zářením.
Melatonin
Melatonin, známý především jako hormon a regulátor spánku, má silné antioxidační a regenerační vlastnosti. Pomáhá chránit pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály, zlepšuje bariérovou funkci pokožky a podporuje její obnovu. Produkty s melatoninem mohou být užitečné pro zlepšení celkového zdraví pokožky a redukci pigmentových skvrn. Melatonin naleznete v bezolejovém séru Sunbrero, které spojuje úžasné vlastnosti melatoninu, rostlinných kmenových buněk a prebiotik v jedinečný produkt, který podporuje přirozenou obranyschopnost pleti před UV zářením čímž přispívá k ochraně před vznikem pigmentových skvrn.
Chemický peeling
S příchodem podzimu a zimy můžete do své péče o pleť zařadit chemický peeling. Tento postup pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a stimuluje obnovu pokožky, což vede k zesvětlení pigmentových skvrn. Peelingy na bázi přírodních kyselin, jako je kyselina glykolová nebo mléčná, jsou šetrné a účinné řešení pro redukci hyperpigmentace. Zmiňované AHA kyselinky naleznete taky v profesionálním peelingu od LUMI, který je velice účinný ale zároveň šetrný.
Přístrojové ošetření pomocí laseru
Pokud pigmentové skrvny přetrvávají (což bývá zejména u žen, které trápí melasma) i přes pravidelné používání přírodních aktivních látek a ochranných krémů, může být vhodné konzultovat problém s dermatologem. Dermatolog může navrhnout laserové ošetření, které je jednou z nejúčinnějších metod pro redukci hluboko uložené pigmentace. Laserové ošetření pracuje tak, že cílí na pigmentované buňky a rozkládá melanin, což vede k zesvětlení tmavých skvrn. Tento postup je obvykle bezpečný a poskytuje dlouhodobé výsledky, ale vyžaduje odborný přístup a konzultaci s kvalifikovaným dermatologem.
Pigmentové skvrny mohou být frustrující, ale s vhodnou péčí a používáním správných přírodních produktů je možné je zmírnit. Nezapomeňte na prevenci pomocí ochranných krémů s vysokým SPF a zařaďte do své kosmetické rutiny aktivní látky, jako je vitamín C, niacinamid či bakuchiol. Vždy však při výběru nových produktů a zařazování aktivních látek buďte opatrní a berte ohled na aktuální stav vaší pleti. Pokud si nejste jistí, můžete se ohledně výběru poradit přímo se mnou prostřednictvím emailu info@lovelyherbs.cz